Cena na indickom trhu Ferro Mangánu 24. apríla
Indický domáci feromangán bol ocenený 24. apríla na 74 000 – 75 000 INR za metrickú tonu vo výrobných strediskách Durgapur aj Raipur. Hodnotenie pokrýva štandardnú triedu FeMn 70 na miestnom trhu a oproti predchádzajúcej cenovej ponuke sa nezmenilo, pričom na žiadnom konci publikovaných rozsahov nebol zaznamenaný žiadny pohyb.
| Oblasť | Špecifikácia | Najnižšia cena | Najvyššia cena | Zmeniť |
|---|---|---|---|---|
| Durgapur | FeMn 70 | 74 000 INR/t | 75 000 INR/t | Nezmenené |
| Raipur | FeMn 70 | 75 000 INR/t | 75 000 INR/t | Nezmenené |
Vyššie uvedené cenové ponuky sú indické domáce odhady denominované v rupiách na metrickú tonu. Vnútroštátne ocenenie-v rupiách by sa nemalo previesť priamo na exportnú ponuku v dolároch, pretože domáce realizácie zahŕňajú miestnu prepravu, clá a regionálne tarify za energiu, ktoré sa nevzťahujú na materiál predávaný na odoslanie.
Čítanie hodnotení Durgapur a Raipur
Durgapur a Raipur sú dva referenčné cenové ponuky pre indické mangánové zliatiny a tieto dve centrá sa zvyčajne navzájom úzko sledujú, pretože čerpajú z rovnakého komplexu dovozu mangánovej rudy. 24. apríla sa dopravca Raipur usadil na vrchole sortimentu Durgapur, čo je vzor, ktorý zvyčajne odráža o niečo tesnejšiu rýchlu dostupnosť v okolí Raipur a nie skutočnú dislokáciu medzi týmito dvoma trhmi. Jediný-bodový rozsah zaznamenaný v Raipur tiež naznačuje, že tamojší predajcovia namiesto akceptovania spreadu uvádzali jedno firemné číslo.
Pre kupujúcich mimo Indie je praktické, že tieto čísla opisujú vnútorný trh. Vývozné ponuky pre rovnakú triedu FeMn 70 sa uvádzajú samostatne, zvyčajne na metrickú tonu FOB, a závisia od dostupnosti kontajnera, výberu prístavu a nákladovej pozície predajcu na rudu.
Ferromangánové triedy a zloženie
Feromangán je klasifikovaný podľa obsahu uhlíka do nízko uhlíkových, stredne uhlíkových a vysoko uhlíkových rodín. Označenie triedy kóduje obsah mangánu aj maximálnu úroveň uhlíka, takže FeMn78C8.0 je vysoko uhlíková trieda s približne 78 % Mn a do 8,0 % C, zatiaľ čo FeMn88C0.2 je nízko uhlíková trieda s najmenej 85 % Mn a nie viac ako 0,2 % C. Tabuľka nižšie v súhrnnom stĺpci štandardu A uvádza zhrnutie skupín národných limitov zloženia, ktoré sa používajú v Číne. pre feromangán, GB/T 3795.
| Typ | stupňa | Mn (%) | C (%) | Si (%) | P (%) a / b | S (%) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nízky obsah uhlíka | FeMn88C0,2 | 85.0-92.0 | 0.2 | 1.0-2.0 | 0.10 / 0.30 | 0.02 |
| Nízky obsah uhlíka | FeMn84C0,4 | 80.0-87.0 | 0.4 | 1.0-2.0 | 0.15 / 0.30 | 0.02 |
| Nízky obsah uhlíka | FeMn84C0,7 | 80.0-87.0 | 0.7 | 1.0-2.0 | 0.20 / 0.30 | 0.02 |
| Stredný uhlík | FeMn82C1.0 | 78.0-85.0 | 1.0 | 1.5-2.5 | 0.20 / 0.35 | 0.03 |
| Stredný uhlík | FeMn82C1,5 | 78.0-85.0 | 1.5 | 1.5-2.5 | 0.20 / 0.35 | 0.03 |
| Stredný uhlík | FeMn78C2.0 | 75.0-82.0 | 2.0 | 1.5-2.5 | 0.20 / 0.40 | 0.03 |
| Vysoký uhlík | FeMn78C8.0 | 70.0-82.0 | 8.0 | 1.5-2.5 | 0.20 / 0.33 | 0.03 |
| Vysoký uhlík | FeMn74C7.5 | 70.0-77.0 | 7.5 | 2.0-3.0 | 0.25 / 0.38 | 0.03 |
| Vysoký uhlík | FeMn68C7.0 | 65.0-72.0 | 7.0 | 2.5-4.5 | 0.25 / 0.40 | 0.03 |
Fosfor je nečistota, na ktorej v oceliarňach najviac záleží, a preto norma obsahuje dva obmedzujúce stĺpce: čím prísnejšie stĺpec platí pre akosti určené pre ocele s náročnou kontrolou fosforu, zatiaľ čo stĺpec b platí pre bežnú prax uhlíkových ocelí. Kremík stúpa so stúpajúcim uhlíkom, pretože triedy s vysokým obsahom uhlíka sa vyrábajú v režime viac redukčnej pece, ktorý zanecháva viac kremíka v zliatine.
Nízkouhlíkové verzus vysoké uhlíkové emisie: Cost Trade-off
Feromangán s vysokým obsahom uhlíka je najlacnejším zdrojom mangánu na obsiahnutú jednotku a je štandardným prídavkom do uhlíkovej ocele. Prechod na triedy so stredným alebo nízkym obsahom uhlíka prudko zvyšuje cenu za jednotku mangánu, pretože rafinácia uhlíka spotrebováva dodatočný kyslík a znižuje regeneráciu mangánu. Kupujúci by preto mali špecifikovať najvyššiu triedu uhlíka, ktorú ich metalurgická cesta dokáže tolerovať, a rezervovať triedy s nízkym obsahom uhlíka, ako je FeMn88C0.2, pre tepla, kde je skutočným obmedzením zachytávanie uhlíka, najčastejšie v nehrdzavejúcich a iných nízkouhlíkových oceliach.
Existuje druhý kompromis- medzi cenou zliatiny a množstvom kremíka, ktoré zavádza. Kvality s vysokým obsahom uhlíka nesú viac kremíka a tento kremík vykonáva užitočnú deoxidačnú prácu v panve, takže časť nákladov na zliatinu sa získa späť ako úspora na samostatných dezoxidátoroch. Správnym porovnaním sú preto náklady na jednotku obsiahnutého mangánu po zohľadnení hodnoty deoxidácie minoritných prvkov, nie samotná hlavná cena.
Kontrolný zoznam špecifikácií nákupu
Veľkosť: pred odoslaním dohodnite rozsah kusov a prijateľné jemné frakcie alebo práškovú frakciu.
Limit fosforu: uveďte, či platí stĺpec a alebo b v tabuľke tried.
Síra: udržujte nízky limit síry tam, kde sa bude oceľ upravovať na kontrolu inklúzie.
Balenie: voľne ložené, veľké vrece alebo bubnové balenie mení materiálne náklady na vykládku.
Dokumentácia: na certifikáte mlyna a obchodnej faktúre uveďte úplné označenie triedy, ako napríklad FeMn78C8.0.
Vlhkosť: dohodnite sa, ako sa má vlhkosť merať a usadzovať, pretože ovplyvňuje platenú hmotnosť.
Často kladené otázky
Otázka: Aká bola cena feromangánu v Indii 24. apríla?
Indický domáci FeMn 70 bol ohodnotený na 74 000 – 75 000 INR za metrickú tonu v Durgapure a na 75 000 INR za metrickú tonu v Raipur, obe nezmenené.
Otázka: Prečo je indická cena uvedená v rupiách a nie v dolároch?
Zverejnené údaje sú hodnotenia domáceho trhu, ktoré sú vyjadrené v rupiách na metrickú tonu; vývozné ponuky sa uvádzajú samostatne, zvyčajne na metrickú tonu FOB.
Otázka: Čo znamená označenie FeMn78C8.0?
Ide o vysoko uhlíkovú triedu obsahujúcu približne 78 % mangánu s maximálnym obsahom uhlíka 8,0 %.
Otázka: Akú triedu by si mala kúpiť továreň na uhlíkovú oceľ?
Vysoko uhlíková trieda, ako je FeMn78C8.0 alebo FeMn74C7.5, pretože dodáva mangán pri najnižších nákladoch na obsiahnutú jednotku a prispieva kremíkom k deoxidácii.
Otázka: Kedy je potrebný nízkouhlíkový feromangán?
Keď oceľ musí zostať pod tesným uhlíkovým stropom, napríklad v nehrdzavejúcich a iných nízkouhlíkových triedach, musí sa minimalizovať zachytávanie uhlíka zo zliatiny.

