Prečo je dôležitý kovový silikónový prášok
Kovový kremíkový prášok, niekedy označovaný ako priemyselný kremík v jemne rozomletej forme, je jedným z tichých základov modernej výroby. Má zreteľný kovový lesk, javí sa ako striebornošedý až tmavosivý v závislosti od veľkosti častíc a oxidačného stavu, pomerne dobre odoláva oxidácii pri teplote okolia, má vysoký bod topenia približne 1 414 degC a má hustotu približne 2,33 g/cm3. Tieto vlastnosti sú dôvodom, prečo sa objavuje v žiaruvzdorných výmurovkách, hliníkových zliatinách, silikónovej chémii, deoxidácii ocele, keramike, brúsivách a fotovoltaickom dodávateľskom reťazci.
Technická hodnota práškovej formy je plocha povrchu. Mletie kremíkového kovu na jemnú sieť zvyšuje reaktivitu a umožňuje rovnomernú disperziu v žiaruvzdorných zmesiach, živicových-systémoch spájaných a hliníkových taveninách spôsobom, ktorý hrudky nedosiahnu.
Druhy a chemické zloženie podľa veľkosti pásma
Chemický silikónový prášok je klasifikovaný podľa veľkosti oka a zloženie sa sprísňuje, keď sa cieľová aplikácia stáva náročnejšou. Nižšie uvedená tabuľka ukazuje pásy zloženia používané pre štandardné triedy.
| Typ | Veľkosť (sieťovina) | Si min (%) | Fe max (%) | Al max (%) | Ca max (%) |
|---|---|---|---|---|---|
| Chemický silikónový prášok | 20-100 | 99.6 | 0.2 | 0.15 | 0.05 |
| Chemický silikónový prášok | 30-120 | 99.2 | 0.4 | 0.2 | 0.1 |
| Chemický silikónový prášok | 40-160 | 99.0 | 0.4 | 0.4 | 0.2 |
| Chemický silikónový prášok | 100-200 | 98.5 | 0.5 | 0.5 | 0.3 |
| Chemický silikónový prášok | 45-325 | 98.0 | 0.6 | 0.5 | 0.3 |
| Žiaruvzdorný silikónový prášok | mínus 150 až mínus 600 | 99,6 až 98,0 | 0.2-0.6 | 0.15-0.5 | 0.05-0.3 |
| Prášok nízkej kvality | mínus 200, mínus 325 | 95-97 | celkové nečistoty 3,0 % max | ||
Žiaruvzdorné triedy sú špecifikované rovnakou logikou zloženia, ale sú usporiadané v rozsahoch triedenia, ako je mínus 150, mínus 200, mínus 325, mínus 400 a mínus 600 mesh, pretože hustota náplne žiaruvzdornej zmesi závisí skôr od distribúcie plnej veľkosti častíc než od jednej nominálnej veľkosti.
Ako sa vyrába prášok
Výroba začína z kremíkového kovu, ktorý sa taví v ponornej oblúkovej peci z kremeňa a uhlíkového redukčného činidla a klasifikuje sa podľa chemickej kvality. Kov sa potom drví, melie a triedi. Hrubým drvením vznikajú kúsky, jemným mletím v guľových mlynoch, vibračných mlynoch alebo tryskových mlynoch vzniká prášok v požadovanom rozsahu ôk. Nasleduje triedenie, zvyčajne vzduchovou separáciou, a nadrozmerný materiál sa vracia späť do mlyna. V prípade najkvalitnejších tried obmedzuje brúsenie v inertnej atmosfére a manipulácia s uzavretým-cyklom oxidáciu a zachytávanie železa z opotrebovaných dielov. Prášok určený pre žiaruvzdorné materiály môže byť tiež povrchovo upravený alebo zmiešaný s prísadami na kontrolu hydratácie a toku.
Hlavné priemyselné využitie
V žiaruvzdorných materiáloch sa jemný kremíkový prášok používa ako anti{0}}oxidant v tehlách obsahujúcich uhlík- a karbid kremíka, kde prednostne reaguje s kyslíkom a chráni uhlíkovú väzbu. V oblasti hliníka podporuje výrobu hliníkových-zliatín kremíka pre odliatky a automobilové komponenty. V chemickom priemysle je kremíkový prášok surovinou pre chlórsilány, medziprodukty silikónových polymérov a pri najvyššej úrovni čistoty pre polovodičový a fotovoltaický kremík. Oceliarne používajú prášok na orezávanie a na dezoxidáciu v špeciálnych triedach. Keramické a abrazívne aplikácie využívajú jeho tvrdosť a tepelnú stabilitu, zatiaľ čo elektronika využíva jemné a ultra{7}}jemné frakcie v povlakoch a v niektorých procesoch ako pomôcku pri spekaní.
Kontrola kvality a kontroly príjmu
O tom, či zásielka funguje, rozhodujú tri vlastnosti: chémia, distribúcia veľkosti častíc a oxidačný stav. Na chémiu sa vzťahujú vyššie uvedené limity pre kremík, železo, hliník a vápnik a triedy základných kovov sú opísané v špecifikáciách, ako je GB/T 2881 pre kremíkový kov na čínskom trhu. Veľkosť častíc musí byť overená sitovou analýzou, nie vizuálnou kontrolou, a certifikát by mal uvádzať zadržané percento na kontrolných obrazovkách. Oxidácia sa prejavuje vyšším ako očakávaným obsahom kyslíka, tmavšou farbou a zníženou reaktivitou v žiaruvzdornom prostredí. Častými poruchami sú aj vlhkosť a znečistenie olejom z manipulačnej techniky. Rozumnou rutinou príjmu je odobrať vzorku z každej šarže, otestovať chémiu, preosiať vzorku a overiť hmotnosť vrecka, potom si zapečatenú referenčnú vzorku ponechať pre záznam šarže.
Balenie, skladovanie a manipulácia
Najkvalitnejšie druhy sú zvyčajne balené v 25 kg tkaných vreciach s vnútornou vložkou vo vnútri jedného tonového big bagu a niektoré sa dodávajú v bubnoch na použitie v elektronike. Skladujte pod krytom na suchej podlahe, uchovávajte vrecia utesnené a naukladajte ich do výšky, aby nedošlo k rozdrveniu vložky. Kremíkový prášok nie je klasifikovaný ako horľavý prach v rozsahu hrubých sit, ale s jemnými frakciami by sa malo stále zaobchádzať s extrakciou a dobrým upratovaním, pretože sú ľahko prenášateľné vzduchom. Pri otváraní vriec alebo nabíjaní mixérov by mal personál používať protiprachové masky a ochranu očí.
Často kladené otázky
Q:Na čo sa používa kovový silikónový prášok?
Odpoveď: Používa sa ako anti{0}}oxidant a komponent v žiaruvzdorných materiáloch, ako základ pre hliníkové-zliatiny kremíka, ako surovina pre chémiu silikónu a chlórsilánu, pri úprave ocele, v keramike a abrazívach a v elektronike a fotovoltaických procesoch.
Q:Akú veľkosť ôk si mám objednať?
A: Objednávajte podľa aplikácie. Žiaruvzdorné zmesi bežne používajú mínus 150 až mínus 600 mesh, zatiaľ čo zlievarenské, legovacie a chemické použitie bežne špecifikuje rozsahy 20-100, 30-120 alebo 45-325 mesh.
Q:Obsahuje jemnejší prášok vždy viac kremíka?
Odpoveď: Nie. Obsah kremíka klesá, keď sa nominálny rozsah ôk v tabuľke štandardných tried zjemňuje, z 99,6 % v pásme 20-100 mesh na 98,0 % pri 45-325 mesh, pretože jemnejšie mletie a klasifikácia akumulujú viac kontaminácie železom a hliníkom.
Q:Ako sa overuje veľkosť zásielky silikónového prášku?
Odpoveď: Sitovou analýzou na vzorke odobratej zo šarže so zachovaným percentom na kontrolných sitách v porovnaní s dohodnutou špecifikáciou, podloženou certifikátom o analýze chémie.
Q:Čo spôsobuje nízku reaktivitu pri žiaruvzdornom použití?
A: Oxidácia počas skladovania alebo brúsenia, zachytávanie vlhkosti a kontaminácia olejom alebo prachom. Vyšší obsah kyslíka a tmavšia farba sú bežné varovné signály.
Q:Ako sa má prášok skladovať?
Odpoveď: Pod krytom na suchej podlahe v zapečatených, vystlaných vreciach, bez rozdrvenia vložiek, s odsávaním prachu a osobnou ochranou počas otvárania vriec a miešania.

